Vokiškasis “Kūno karnavalas“ – prasmė paaukota reginiui

Sporto paskirtis gali būti sveikata, sustiprėjimas ar tiesiog noras konkuruoti. Vis dėlto kartais jo paskirtis – efektingas šou.

Vokietijos naujojo cirko dueto „Overhead Project“ pasirodymas „Kūno karnavalas“ savyje talpina akrobatiką, šiuolaikinį šokį, teatrą ir absurdo komediją. Jų vaidinimas pašiepia kitą aktorinio užtaiso bei efektingų judesių reikalaujančią veiklą – amerikietiškąsias imtynes.

Timas Behrenas ir  Florianas Patschovsky‘is savo numerį pradeda apšviesti ryškių scenos šviesų, nuo galvos iki kojų apsidengę blizgiais kostiumais. Vaidinimo pradžia – labiausiai dėmesį kaustanti ir daugiausiai fizinių įgūdžių reikalaujanti dalis. Čia juntamas tradicinio akrobatinio cirko pasirodymo dvelksmas: lakūs katiniški judesiai, fizinė jėga, kova išlaikyti tobulą pusiausvyrą ir bandymas pamaloninti žiūrovus savo sugebėjimais. Neabejotinai nemaža dalis žiūrovų būtent ją prisimins kaip viso vaidinimo kulminaciją.

Vis tik netrukus tradiciją ir meistriškumą keičia eksperimentai bei žiūrovų provokacija. Artistai nusivelka savo šou kostiumus ir be rampų šviesų tampa niekuo neypatingais, net nuobodžiais tipais besiilsinčiais rūbinėje.

Dėl gero šou tenka nemažai pavargti, tad reikia grįžti prie treniruočių. Svarbiau ne tai, kad judesys būtų veiksmingas prieš priešininką, o kad auditorijai atrodytų efektingai. Partneriams susitikus treniruočių ringe, judant kone šokio žingsneliu, vienas po kito pasipila vizualūs permetimai, šuoliai, pargriovimai ant žemės, o reali kova, matyt, nėra prioritetas. (Be to, juk ir gerai atrodyti reikia – bjaurumas šiame sporte ne itin pageidaujamas.)

Kai vis mažėja prasmės, daugėja imitacijos, stiprėja būtinybė pritraukti ir išlaikyti dėmesį. Vis labiau aiškėja, kad svarbiau yra ne tai, koks atletas esi, o kiek domini auditoriją, t. y. iki kiek iškeli reitingus.

Kas galiausiai lieka, kai grįžęs namo bežadis stebi save ringe ir supranti, kad tai, kam atiduodi tiek jėgų, yra beprasmė iškreiptame veidrodyje blyksinti iliuzija?

T. Behrenas ir  F. Patschovsky‘is yra profesionalūs cirko artistai – ne paprasti „amatininkai“. Pirmuosius žingsnius šioje srityje jie žengė dar ankstyvoje vaikystėje, o vėliau gavo akademinį išsilavinimą Briuselyje, Belgijoje. Nestebina, kad, sukaupus tiek patirties, siekiama išplėsti šio žanro ribas ir nuolat treniruojamas gilesnis, filosofinis žvilgsnis į šią fizinio meno šaką. Nors tradicinio cirko mėgėjai skųsis, kad norėtųsi daugiau akrobatinių triukų, jog ne visas metaforas lengva suprasti, bet „Overhead“ vis tik  yra vieni iš tų naujojo cirko kūrėjų, kurių darbus verta sekti.

http://www.teatrai.lt/naujienos/recenzijos/2016/09/teatrailt-apie-naujojo-cirko-savaitgali-vokiskasis-kuno-karnavalas-prasme-paaukota-reginiui

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on spalio 6, 2016, in Geras skonis, Kultūra. Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: