„Demokratija“ – beprasmybė daugiabučio rūsyje

Dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus ir režisieriaus Pauliaus Ignatavičiaus bendras kūrybos vaisius „Demokratija“ padalina žiūrovų salę į dvi dalis – vieni ploja atsistoję, o kiti piktai dėbso į laikrodžius, burbėdami dėl iššvaistyto laiko.

Odė kenkėjams ir keistuoliams

Viename daugiabutyje nuolat dingsta elektra, nes įsiveisusios pelės  nugraužė laidus. Toks svarbus įvykis į tamsų rūsį suburia didžiąją dalį namo gyventojų. Nepraustaburnis, intelekto nesužaloto veido elektrikas (akt. Algirdas Gradauskas), tarp nykios realybės ir egzistencinių klodų pasimetęs  senjoras (akt. Rimantas Bagdzevičius), „vaiką pragėrusi“ pilka mokytoja (akt. Elzė Gudavičiūtė) ir aktyvi,  reikalų tvarkytoja lenkė (akt. Rimantė Valiukaitė) su savo nukvakusiu vyru (akt. Algirdas Dainavičius) – visi šie keistoki kaimynai nusprendžia kurti namo bendriją ir pažaisti demokratiją.

Kad esamų slogiai stereotipiškų veikėjų nepasirodytų per maža, netrukus prisijungia grynakraujo  hipsterio įsikūnijimas (akt. Tadas Gryn) bei standartinėmis esą viską išmanančių šiuolaikinių jaunuolių savybėmis ir atributais pasižyminti kaprizinga blondinė (o kaipgi be blondinės?) (akt. Toma Vaškevičiūtė).

Tarp kvailokų juokelių, daugybės rusiškų keiksmažodžių, užuominų apie seksą bei kaimyniškų paskalų ši marga kompanija pasišauna imti reikalus į savo rankas. Sprendimas racionalus, tačiau, nesuvokdami tikrosios demokratijos prasmės, jie ją tik imituoja. Namo gyventojai rašo protokolą, išsirenka pirmininką, pavaduotoją, sekretorę ir balsuoja už sprendimus, tačiau šie demokratiniai aksesuarai prie nieko nepriveda (na, jei neskaitysime to, kad galiausiai nusprendžiama įsilaužti į senos ir, kaip gyventojai mano, dėl parazitų atsiradimo kaltos kaimynės butą).

Taigi, ką turime? Ogi nykoką vaizdą.

Lietuviškas menas be rusiškų keiksmų – nė iš vietos?

Spektaklio kūrėjai apsiima žongliruoti stereotipais ir apeliuoja „pagauti“ statistinio lietuvio aplinką. Kartais iš tiesų sukikeni, nes šioje banalybės kalvėje atpažįsti vieną ar kitą žmogų iš savo aplinkos, bet tik tiek. Jokio svarbesnio uždavinio tai neatlieka. Istorija paviršutiniška, o aliuzijos į absurdo teatrą – per daug tolimos. Stebint spektaklį, nuolat kirba klausimas – na, ir kas iš to?

Stereotipiški personažai ir situacijos atspindima ir paryškina mūsų visuomenės realybę bei apnuogina blogybes? Galbūt. Visgi kam tada eiti į spektaklį, jei užtenka apsižvalgyti, kas vyksta tavo daugiabutyje, arba įsijungti televizorių? Beje, pažiūrėjus ne tik šį, bet ir daug kitų pastarojo metų spektaklių, susidaro įspūdis, kad be žargono, pagardinto riebiais rusiškais keiksmažodžiais, lietuviškoje scenoje nebeišsiverčiama. Matyt, be to menas taptų mažiau „meniškas“?

„Demokratijos“ kulminacija – saldus elektriko sapnas, kuriame jis inteligentiškas ir iškalbingas kaip tikras politikas, apsuptas besišypsančios savo vadovaujamos namų bendrijos, agituoja paprastą žmogų imti reikalus į savo rankas. Jie, paprasti žmonės, jau įrodė, kad galima viskas, jei dirbame kartu. Suprask, kontrastas tarp šiurkščios prasčiokų realybės ir nudailintos propagandos turėtų priversti susimąstyti, kokie gi žmonės imasi tvarkyti reikalų ir bando tapti mūsų visuomenės gelbėtojais. Reikia pripažinti, pats sumanymas gana gudrus.

Kam vertėtų vertėtų apsilankyti šiame spektaklyje? Jei Jums patinka neįpareigojantys ir galvos egzistenciniais klausimais neapsunkinantys vaidinimai; iš jų nereikalaujate stipriai „sukaltų“ ir žiūrovus už nosies vedžiojančių istorijų, „Demokratija“ – geras pasirinkimas. Be to, geri aktoriai tokiais pat išlieka ir sudėtingame vaidinime, ir lengvabūdiškoje komedijoje.

 

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on birželio 16, 2016, in Kultūra and tagged . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: