„Naujasis Baltijos šokis`16“: provokuojantis ispaniškasis „Striptizas“

Teatrai.lt tiesiai iš festivalio „Naujasis Baltijos šokis`16“: provokuojantis ispaniškasis „Striptizas“Kas yra striptizas? Juslingo seksualumo išraiška, kultūrinė provokacija ar sudėtingas menas? Apie tai pasirodyme „Striptizas“ pakvietė pamąstyti prestižinio Charlotte Köhler apdovanojimo laureatas iš Ispanijos Pere Faura.

Skurdžiai apšviestoje scenoje žiūrovus provokatyviai pasitinka juos filmuojantis šokėjas, tarsi įspėdamas, kad šioje intymioje patirtyje stebimas ne tik jis. Pasigirsta muzika, šokėjas ima judėti ir netrukus vienas po kito pradeda kristi jo drabužiai. Šokio akcentus erotiškiausiose vietose sudeda sulėtintos muzikos intarpai.

Po provokuojančio (ir, pripažinkime, šiek tiek komiško) šokio seka ne ką mažiau provokuojanti jo analizė. „Į ką žiūrėjote? Ko ieškojote stebėdami pasirodymą? Į mano kūną ar sukurtą personažą? Ar tai daug skiriasi nuo to, ko norite eidami į teatrą?“ Atsakymas paprastas: striptizas stebinčiajam yra tai, kaip pasirenkama į šitai pažvelgti.

Ironiška, juokinga, bet kartu ir įžvalgu. P. Faura dovanoja ne tik įtaigų šokį, bet ir žaismingą dramaturginį pasirodymą. „Striptizas“ koncentruojasi ne tiek į patį gundymo meną, kiek į tai, kas slypi už šio šokio. Žinoma, nusirenginėjimo mene neapsieinama be seksualinę potekstę pabrėžiančių judesio kodų, tačiau svarbiausiais išlieka stebėtojo, tampančio pagrindiniu interakcijos veikėju bei to interpretuotoju, lūkesčiai.

Iš striptizo, kaip ir kitų pasirodymų, norime ne tikrovės, o kažko ypatingo ir jaudinančio – fantazijos. Tiek menas, tiek gundymas didele dalimi remiasi būtent į tai. Striptizo šokėjas iš seksualinio objekto tampa idėja – mūsų norų ir aistrų įkūnijimu. O kad fantazija išliktų fantazija, ji „turi būti norima visų, bet nepasiekiama niekam“. Jei prie jos per arti priartėjama, ji praranda savo magiją, o kartu ir poveikį. Ne veltui filmo „Striptizas“ ištraukoje su šokančia Demi Moor vienas iš amo netekusių stebėtojų prataria, kad „iš dangaus nusileido angelas“.

„Striptizas“ glumina ir provokuoja, tad save konservatyviais laikantiems šokio mėgėjams jis gali nepatikti (tiesa, besitikintys 40 minučių nenutrūkstamo viliojimo to taip pat negaus). Šis spektaklis skirtas ne tik ironijos, bet ir saviironijos nevengiančiam žiūrovui, mėgstančiam į įprastus dalykus pažvelgti iš neįprastos perspektyvos.

teatrai

http://www.teatrai.lt/teatrai-lt-tiesiai-is-festivalio-%E2%80%9Enaujasis-baltijos-sokis16%E2%80%9C-provokuojantis-ispaniskasis-%E2%80%9Estriptizas%E2%80%9C.html

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on gegužės 8, 2016, in Kultūra, Šokis and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: