Kantrybę ugdanti „Ta‘ang“

Teatrai.lt tiesiai iš festivalio „Kino pavasaris“: kantrybę ugdanti „Ta‘ang“, arba svarbus dokumentikos įrašas

Kinijos režisieriaus Wang Bing dokumentiniame filme „Ta‘ang“ sugebėjo rasti svarbią, jautrią, o svarbiausia, mažai kam žinomą istoriją ir ją papasakoti pasauliui. Vis tik pasirinktas naratyvas emocingą ir tragišką žmonių gyvenimą pavertė nuobodoku ir monotonišku reginiu.

Ta‘ang – Mianmaro ir Kinijos pasienyje gyvenanti etninė grupė, kurios nemenkai daliai, 2015-aisiais regione kilus ginkluotam konfliktui, teko pabėgėlių dalia. Maždaug aštuntadalis iš bene 800 tūkst. gyventojų patraukė į saugesnes teritorijas Kinijoje.

Juostoje „Ta‘ang“ režisierius seka ir fiksuoja pabėgėlių gyvenimo akimirkas laikinose stovyklose, išgąstingus, bet vilties pripildytus pokalbius prie vakaro laužų, švelnius šeimos ir draugų jausmus. Be abejo, viena stipriausių filmo pusių yra ta, kad kūrėjui pavyko užmegzti artimus ryšius su pabėgėliais ir tapti įprasta jų aplinkos dalimi. Filmavimo kamerai nėra kliūčių patekti tiek į šių palapines, tiek į asmeninius pokalbius.

Su susidomėjimu pradėjus žiūrėti filmą, pakeliui dėmesys išsibarsto tarp daugybės detalių, pasikartojimų, beprasmių pasiplepėjimų ir nepagrįstai ištęstų atkarpų. Egzotiką pakeičia monotonija. „Ta‘ang“ trunka pustrečios valandos, tačiau nieko nebūtų prarasta, jei filmas truktų dvigubai trumpiau.

Dokumentikoje kamera gali būti nešališku aplinkos fiksuotoju, kuris perduoda vaizdus, bet nesufleruoja vertinimo. Tokia praktika dažnai laikoma tikrąja dokumentikos prigimtimi. Tačiau lazda turi du galus: pateikiant istorijos aplinką, ne visada pavyksta prisikasti prie istorijos esmės. Filme norėtųsi ryškesnės pozicijos, pagal kurią medžiaga būtų atrinkta tikslingiau – „Ta‘ang“ atveju tai primena iki galo nesumontuotą juostą. Žmonių emocijos nublunka, o žiūrovo susidomėjimas jų likimu išblėsta.

teatrai

http://www.teatrai.lt/teatrai-lt-tiesiai-is-festivalio-%E2%80%9Ekino-pavasaris%E2%80%9C-kantrybe-ugdanti-%E2%80%9Eta%E2%80%98ang%E2%80%9C-arba-svarbus-dokumentikos-irasas.html

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on balandžio 17, 2016, in Kinas, Kultūra and tagged , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: