„Birželis, vasaros pradžia“, arba baisiausia, kai niekas nesikeičia

Teatrai.lt tiesiai iš festivalio „Kino pavasaris“: „Birželis, vasaros pradžia“, arba baisiausia, kai niekas nesikeičia

Iš Raimondo Vabalo retrospektyvos/ I dalis

Nuėjo mergelė pas žynį ateities išsiburti, o šis sako jai – blogi laikai laukia. Tėvai mirs? Blogiau, mergele. Aš pati? Dar blogiau. Negi mylimasis? Kur kas blogiau. Mergelė visai įsibaimino, nesugalvoja, kas dar blogiau gali būti, o žynys, liūdnai linguodamas, jai atsako – ateityje niekas nepasikeis.

Šie lentpjūvės, aplink kurią sukasi nedidelio miestelio gyvenimas, direktoriaus Stasio Jurgaičio (akt. Vitas Tomkus) žodžiai taikliai nusako viso 1969 m. Raimondo Vabalo sukurto filmo temą: nepaisant pastangų išsiveržti ir sustojusio laiko kiauto, niekas taip ir neišsisprendžia, nepasikeičia į gera.

Lentpjūvę būtina rekonstruoti, tačiau reikalai įstrigo kaip reikiant. Darbininkai pyksta, nes statybos vis sustabdomos, o atlyginimai vėluoja. Nors naujosios lentpjūvės projektas paruoštas ne vienerius metus, tačiau vis pastringa tarp centrinės valdžios krumpliaračių. Įtikinus vieną biurokratą, atsiranda kitas valdžiažmogis, taip viskas prasideda iš pradžių. Apie didžiulį specializuotą gigantą svajojantis  naujasis tresto valdytojas Naujokaitis (akt. Juozas Budraitis) pasiryžęs dėl savo vizijos lengva ranka nušluoti pusę senosios gyvenvietės. Tad jei pagaliau bus sulaukta pokyčių, jie žada atnešti tik nelaimes?

Savo senose svajose ir sudužusiose viltyse užstrigę ir kiti filmo veikėjai. Į gimtinę su gastroliuojančiu teatru atvykusi ne itin sėkminga aktorė ir Stasio buvusi mylimoji Laima (akt. Elvyra Žebertavičiūtė) taip pat tebėra įsikibusi senųjų jausmų, nors jie atsidūrę aklavietėje. Stasys miestelyje turi kitą mylimąją, tačiau nei jis, nei Laima taip ir nesiryžta galutinai nutraukti santykių. Kitos siužeto linijos pasakoja apie niekur nevedantį vietinio chirurgo ir seselės romaną, jos talentingą, tačiau pasirinkimų kryžkelėje pasimetusią dukrą bei prislėgtą, savo pašaukimu nebetikinti kunigą.

Miestelis tarsi užkeiktas, nors pabaigoje sužimba viltis, kad pagaliau ateis ilgai laukta atomazga. Stasys pagaliau prispaudžia Naujokaitį ir grąžina jį prie derybų stalo dėl senojo projekto, o Laima po ilgų metų vaidinant aukles ir kambarines pagaliau lipa ant scenos kaip pagrindinė aktorė.

Džiugu, kad „Birželis, vasaros pradžia“ apskritai atrado kelią į kino ekranus, nes sovietinės okupacijos metais filmas buvo draustas rodyti ir ilgiems metams užmirštas lentynose. Tai – įtaigus, kruopščiai įgyvendintas filmas, užfiksavęs to meto tikrovę ir atskleidęs visuomenėje vyravusias įtampas. Deja, galima pastebėti, kad „Birželis, vasaros pradžia“ – gerokai adaptuotas ir nuskurdintas tam, jog įtiktų cenzoriams. Gaila, kad  originaliojo R. Vabalo sumanymo taip niekada ir neišvysime.

teatrai

http://www.teatrai.lt/teatrai-lt-tiesiai-is-festivalio-%E2%80%9Ekino-pavasaris%E2%80%9C-%E2%80%9Ebirzelis-vasaros-pradzia%E2%80%9C-arba-baisiausia-kai-niekas-nesikeicia.html

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on balandžio 17, 2016, in Kinas, Kultūra and tagged , , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: