Genų nulemta ekologiška Leonpolio ūkininkės Ievos meilė žemei

Jei Lietuvos ūkiui reikėtų reprezentacinio veido, jauna ekologinio ūkio savininkė iš Leonpolio (Ukmergės r.) Ieva Stragytė (27 m.) tam puikiai tiktų: šviesūs plaukai, madingi akiniai, ekonomisto diplomas ir ryžtas pramaišiui su idealizmu.

„Ieva – užsispyręs, darbštus ir naujovėms imlus jaunas žmogus, modernaus ūkininkavimo šalininkė, – gero žodžio ne­gai­li Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis. –  Ji la­bai daug dirba, nuolat siekia žinių.“

I.Stragytė sako, kad kito kelio tiesiog nėra, nes šiais laikais ūkininkauti sudėtinga ir, atrodo, pri­valai išmanyti viską – nuo teisės iki agrono­­mi­jos: „Kiekviena diena – iššūkis, kasdien su­­­­žinai, tu­ri sugalvoti ką nors naujo. Bet mane tai ir ža­vi.“

Ieva tuščioje vietoje nepradėjo – pratęsė Stra­­­gių šeimos ūkininkavimo tradicijas. Jos mo­­­tina Laima Stragienė juokiasi, kad žemės ūkis – jų genuose. Dar Ievos senelė ir prosenelė gebėjo puikiai ūkininkauti ir visam kaimui paruošdavo sėklų, o paruošti gerą sėklą – išmanymo rodiklis.

Laima, kuri ilgai dirbo valstybės tarnautoja, ir jos vyras Vincentas buvo vieni pirmųjų Lie­tu­vo­je, perėję prie ekologinio ūkininkavimo. „No­rė­jau, kad ir Ieva atrastų, kas ji yra: sugalvoti, iš­a­uginti, sukurti kažką pačiai – Dievo do­va­na, šis jaus­mas nuostabus“, – tikina L.Stra­gienė.

„Man buvo daug lengviau, nes nereikėjo keis­­­ti mąstymo pereinant nuo chemizuoto ūkio iki ekologinio. Jau iš pat pradžių buvo aišku, jog ne­reikia jokių chemikalų, kad kažką išaugin­tum, ir nieko baisaus, jei derlius būna perpus ar net trigubai mažesnis. Ekologija – pirmiau­sia mąs­tymo būdas“, – mintimis dalijasi I.Stragytė.

Jų žemė niekada nepurkšta pesticidais ir ne­tręš­­ta sintetinėmis trąšomis. Net juodžiausiais lai­­kotarpiais Ievai nekilo minčių pereiti prie che­mizuoto ūkio. „Nenoriu žaisti su chemija, no­­riu pati valgyti daržoves iš savo daržo, – nu­ker­­ta ji. – Be to, kai  pasiseka – džiaugiesi. Net kai nesiseka, vis tiek gerai, nes tai stumia į priekį. Ne­pa­vyko? Kodėl? Reikia bandyti dar kar­tą.“

Jei nebūtų ūkininkė, kokiu keliu Ieva būtų pa­sukusi? Aišku, pagal universitete įgytą profe­siją – ekonomiką. Tikriausiai būtų tapusi vals­­tybės tarnautoja, kuri kažkam kažką skaičiuo­tų; galbūt po kurio laiko tai būtų privedę ir prie nuosavo verslo.

Augina 30 rūšių daržovių

Ieva augina javus ir daržoves. „Šiais metais iš pastarųjų didžiausius plotus užėmė moliūgai (2,3 ha) ir bulvės (2,1 ha), taip pat buvo pasodinta ropių, morkų, burokėlių, įvairiausių ko­pūstų – paprastų, briuselinių, raudonųjų, lapinių, savojinių, špinatų, salotų, – vardija mergina. – Ką pas mus įmanoma ekologiškai išaugin­ti – auginu, tik norėčiau didesnės veislių įvairovės. Dabar auginu apie 30 daržovių rūšių.“

Ekologiškas daržoves mergina pardavinėja Vilniaus ūkininkų turgeliuose, mugėse, be to, priima individualius užsakymus. Žvalgosi ir į pla­tesnius vandenis. Ji norėtų daugiau produkcijos tiekti prekybos centrams, restoranams, o dalį daržovių – ir eksportuoti.

Kol kas I.Stragytė eksportuoja tik grūdus, o daržovių eksportas – neįmanomas, nes jos pa­tiekiami kiekiai nėra tokie dideli, kad apsimokėtų. Bet koją tarp eksporto durų bandys įkišti ki­tąmet – juk reikia galvoti apie ateitį.

Su ekologiška produkcija, kuri niekada ne­bus tokia glotni ir daili, įtikti prekybos centrams, o tuo labiau sostinės restoranams yra su­dėtinga. Nepaisant to, kad lietuvių susidomėjimas ekologiška produkcija ir sveika gyvensena ge­rokai padidėjęs. „Kažkas kažko apie ekologiš­kai išaugintas daržoves nesupranta, nors ne­gali sakyti, kad žiūrėtų negeranoriškai“, – svars­to ūkininkė.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-49-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

http://www.veidas.lt/genu-nulemta-ekologiska-leonpolio-ukininkes-ievos-meile-zemei

 

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on gruodžio 11, 2015, in Profiliai, Regionai, Žemės ūkis and tagged , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: