Pristatyta pirmoji holograma Lietuvos muziejuose

Miniatiūrinė XIV a. pabaigos klūpančio angelo, laikančio skydą su Vilniaus katedros kapitulos herbu, statulėlė į Lietuvos muziejų istoriją įėjo kaip pirmasis eksponatas, kurio vertei atskleisti panaudota trimatė holograma. Ją bus galima pamatyti Vilniaus katedros požemių kapitulos kriptoje.

Tikėtina, kad ši sidabrinė statulėlė – neišlikusio senovinio relikvijoriaus kojelė. Sukurta holograma ir atkuria galimą viso objekto vaizdą.

Kaip „Veidui“ pasakojo Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, nors ši maždaug dviejų centimetrų dydžio statulėlė yra itin didelę istorinę ir estetinę vertę turintis unikalus eksponatas, tačiau, ne paslaptis, ne specialistams tai dažnai nelengva suvokti. Taigi pasitelkti technologiniai sprendimai skirti sudominti lankytojus, atskleisti vertybės unikalumą.

Kadangi tikrojo relikvijoriaus vaizdo nustatyti nebegalima, specialistams teko pasitelkti įvairias analogijas, tarkime, įvairius kitus senus relikvijorius ir brangenybių dėžutes.

„Pavyzdžiui, visai neseniai į Vilnių buvo atvežta garsioji Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė, kurios kojelėse irgi įkomponuoti panašūs angeliukai, be to, pasaulyje katedrų ir rūmų lobynuose tokių relikvijorių vėlyvaisiais viduramžiais – ankstyvojo renesanso laikotarpiu būta nemažai. Taigi žiūrėjome į „brolius“ ir išrinkome tikriausiai patį gražiausią, prabangiausią, – dėsto S.Maslauskaitė-Mažylienė. – Negalime sakyti, kad jis toks ir buvo, tiesiog šitaip norime pabrėžti, kad tai yra unikalus daiktelis mūsų kultūros istorijoje.“

Pasak jos, vykdyti šį projektą sekėsi sklandžiai: muziejus suartikuliavo užduotį informacinių technologijų specialistams, tada drauge dirbo gludindami hologramos koncepciją, kad ši atrodytų kaip vitrina, tinkamai įsikomponuotų į bendrą erdvę.

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on kovo 31, 2015, in Kultūra, Mokslas ir inovacijos and tagged , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: