ISIS žygis prieš civilizaciją

Per pasaulį nusirito pasipiktinimo banga dėl teroristinės islamistinės grupuotės „Islamo valstybė Irake ir Sirijoje“ (ISIS) naikinamų senovinių vertybių. Internete pasklido įrašas, kaip ISIS nariai Mosule, Šiaurės Irako mieste, siaubia centrinį  muziejų, kūjais bei grąžtais niokodami neįkainojamas Asirijos ir Akado imperijų statulas. Kai kurios jų datuojamos net VII a. pr. Kr.

Civilizuotam pasauliui nesuvokiamas ir ISIS kovotojų pateiktas šio pasibaisėtino išpuolio pretekstas: asirai ir akadai buvę politeistai, garbinantys netikrus dievus, tad islamistai esą seka Alacho pranašo Mahometo, kuris kadaise užimtose teritorijose naikino kitų netikrų dievų atvaizdus, pavyzdžiu.

Tai ne pirmas teroristinės grupuotės išpuolis, padaręs nepataisomą žalą istoriniam paveldui. Dažnu jos taikiniu tampa bibliotekos, universitetai ir, žinoma, kito tikėjimo šventyklos. Tarkime, praėjusių metų gruodį ISIS sudegino Mosulo universiteto centrinę biblioteką, Anbaro provincijoje pradėjo tikrą knygų naikinimo vajų ir kt. Dėl ISIS kaltės žmonija neteko bent apie 100 tūkst. vertingų knygų ir rankraščių. Tarp jų buvo net siekiančių aštuonis šimtmečius.

UNESCO šią išpuolių bangą prieš bibliotekas pavadino vienu didžiausią žalą padariusių bibliotekų kolekcijų naikinimo aktų žmonijos istorijoje. Tiesa, dalis tekstų tokio likimo išvengė – jei buvo islamiški. Deja, nepaisant didžiulės žalos, ISIS islamistinė grupuotė perspėja, kad tai tik pradžia, taigi jų užimtose teritorijose galima laukti dar ne vieno panašaus incidento.

Šiek tiek vilčių teikia spėliojimai, kad gal ne visi sunaikintais laikomi tekstai iš tiesų yra sunaikinti ir bent nedidelė dalis jų – pačių vertingiausių – gali būti parduoti juodojoje rinkoje.

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on kovo 9, 2015, in Kultūra, Tarptautiniai santykiai and tagged , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: