Moterys Europoje uždirba trečdaliu mažiau

https://i2.wp.com/www.betakit.com/wp-content/uploads/2013/11/WomanAtWork-hires.jpgPaskelbtoje Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) „Global Gender Gap“ 2014 m. atakaitoje konstatuojama, kad moterims už tokį patį darbą vis dar mokama gerokai mažiau nei vyrams.

Ši tendencija pastebima visose 142 tirtose valstybėse. Ne išimtis ir Europos Sąjungos šalys: čia moterys vidutiniškai gauna maždaug 64 proc. to, ką uždirba vyrai. Lietuvoje šis rodiklis šiek tiek blogesnis – 62 proc. Nors nuo ES vidurkio atsiliekame nedaug, blogai tai, kad iš duomenų nematyti jokio pagerėjimo.

Pagal atlyginimų lygybės rodiklį geriausia padėtis yra Norvegijoje, kurioje moterys vidutiniškai gauna 79 proc. vyrų uždarbio. Toliau eina Suomija su 76 proc., po jos – staigmena – Albanija su 75 proc. ir Islandija su 74 proc. Netoli yra ir mūsų emigrantų pamėgta Airija (72 proc.) bei Jungtinė Karalystė (69 proc.). Įdomu, kad ES ekonomikos varikliu laikomoje Vokietijoje, kurią „vairuoja“ moteris, atlyginimų lygybės rodiklis vos procentu geresnis nei Lietuvoje (63 proc.).

Savo regione irgi esame vidutiniokai. Nors Latvijoje ir Rusijoje atlyginimų lygybės rodiklis siekia 68 proc., estai pasirodo truputį prasčiau už mus (60 proc.), o štai lenkus su jų 53 proc. lenkiame visa galva.

Jei lyginame ne tik atlyginimų, bet apskritai lyčių lygybę ekonomikoje, geriausia padėtis vėlgi Skandinavijoje. Lyčių lygybės rodiklis nustatomas atsižvelgiant į dagelį duomenų: tai moterų dalis darbo jėgoje, bendrovių vadovybėje, tarp parlamentarų. Skandinavai šiame reitinge gražiai rikiuojasi vieni po kitų: Islandija, Suomija, Norvegija, Švedija ir Danija. Lietuva užima 44 vietą (esame įsispraudę tarp Kazachstano ir Peru), o štai Latvija yra 15-ta ir stovi tarp Nyderlandų ir Prancūzijos.

Kita vertus, pasirodome geriau už Estiją (62-a), Lenkiją (57-ta) bei Rusiją (75-ta.). Iš ES valstybių blogiausioje pozicijoje yra Malta (99-ta), kurioje atlyginimų lygybė vis dėlto didesnė nei Lietuvoje – moterys ten uždirba 69 proc. vyrų atlygio.

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on lapkričio 10, 2014, in Ekonomika and tagged , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: