Išpūstas burbulas ar kaitą lemiantis proveržis?

Pernai buvo įkurta pusė visų Lietuvoje veikiančių startuolių. Ar tai žada ilgai lauktą proveržį, ar tiesiog leis greičiau pamatyti, koks tai išpūstas dalykas?

“Šių laikų milijonieriumi gali tapti dar nė trisdešimties metų nesulaukęs verslininkas, sukaupęs nedidelį kapitalą, bet turintis perspektyvių idėjų, kurias sėkmingai realizavo”, – naują verslo tendenciją mato dabar jau buvęs ūkio viceministras Marius Skarupskas.
Iš tiesų startuoliai (inovatyvūs verslai, pagrįsti informacinių ir aukštųjų technologijų bei gyvybės mokslų sprendimais) Lietuvoje turi daug gerbėjų. Į juos imta žvelgti kone kaip į panacėją, galinčią mažytę, didelių gamtinių išteklių neturinčią valstybę pakelti į vieną lygį su stipriausiomis pasaulio šalimis. Garsiai skelbiame ambicijas tapti inovacijų šalimi, kuriasi rizikos kapitalo fondai bei verslo akceleratoriai, didėja valstybės bei privataus sektoriaus dėmesys startuoliams.
Panašios nuotaikos tvyro ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje: ES veiksmų plane “Verslumas 2020″ inovatyvių įmonių kūrimas nurodytas kaip prioritetas.
Tačiau ne viskas taip gražu. Nepamirškime, kad didžioji dalis įkurtų startuolių bankrutuoja per pirmus šešis mėnesius, o dalis prakutusių lietuviškųjų lengva širdimi emigruoja į Jungtinę Karalystę, JAV ar dar kur nors. Kitaip tariant, ten, kur yra palankesnė mokesčių sistema ir atsiveria daugiau galimybių ieškoti partnerių, investuotojų ar tiesiog būti pastebėtiems.
Taigi peršasi klausimas: kiek iš tikrųjų pagrįstos viltys, dar svarbiau – pinigai dedami į mūsų startuolius?

Vis dar daug chaoso
Nepaisant neigiamų aspektų, šios srities ekspertai į situaciją žvelgia itin optimistiškai. Kaip pastebi vienas rizikos kapitalo fondo, teikiančio paramą šalies technologijų startuoliams, “Nextury Ventures” vadovų Mindaugas Glodas, nors mūsų startuolių ekosistema labai jauna, per porą pastarųjų metų padaryta pažanga yra didžiulė. Negana to, net būdami labai jauni regione atrodome gerai ir galime varžytis ne tik su Latvija ar Estija, bet ir daug kartų didesne Lenkija.

Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

http://www.veidas.lt/ispustas-burbulas-ar-kaita-lemiantis-proverzis

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on liepos 18, 2014, in IT, Mokslas ir inovacijos and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: