K.Noreika: “Mėgstu pasiklausti patarimo prieš priimdamas sprendimą”

“EVP International” kuria inovatyvius projektus. Jai priklauso tokie darbai, kaip “Paysera.lt” (“Mokėjimai.lt”), elektroninių dokumentų pasirašymo sistema “Eparašas.lt” ar SMS siuntimo internetu sistema “Gsms.lt”.

Inovatyviai įmonei reikalingas naujovėms pritariantis vadovas. Štai draudimo brokerių bendrovės, bendradarbiavusios su “EVP International”, “Investicijų Brokeris” vadovė Dagnė Rūkienė jai vadovaujantį Kostą Noreiką apibūdina kaip patikimą žmogų, su kuriuo ir į žvalgybą eiti nebūtų baisu.
“Kadangi gana daug bendrauju su labai skirtingais ir didelių, ir mažų įmonių vadovais, galiu išskirti Kostą iš jų kaip labai atvirą naujai patirčiai. Jis smalsus, turi platų interesų ratą, naujoviškai žiūri į pasaulį ir nebijo jo keisti. Žavi teigiamas jo mąstymas ir teigiama vidinė energija”, – gerų žodžių negaili D.Rūkienė.

“Kostas Noreika – žmogus, gebantis realizuoti net pačias neįtikėtiniausias idėjas. Jo pastangomis kolegos pradeda tikėti, kad idėja, atrodanti absurdiška ir neįmanoma, yra pati geriausia ir verta ją įgyvendinti”, – charakterizuoja asociacijos “Infobalt” vykdomasis direktorius Edmundas Žvirblis.

Be abejo, pagyros nepelnomos be atkaklaus darbo. Net dabar K.Noreika save vadina daugiausiai besimokančiu darbuotoju įmonėje. Pasak jo, darbo dienos metu sunku išmokti naujų dalykų ar įsigilinti į sudėtingesnę problemą, tad tam skiriami savaitgaliai. “Tada dirbu man mielą darbą, taip pat save edukuoju, daug skaitau”, – paaiškina jis.

Žingeidus vadovas lanko ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto kursus vadovams ir yra dažnas svečias verslo klubuose, kur taip pat vyksta daug mokymų. Ne gana to, jis stengiasi „žinoti maksimaliai daug“ apie įmonėje vykstančius procesus, dėl ko nevengia klausti darbuotojų konsultacijų ir patarimų.

Vadovu tapta ne vieną kartą

Versle K.Noreika sukasi jau seniai. Baigęs inžinerinės informatikos bakalaurą Vilniaus Gedimino technikos universitete jis savo karjerą pradėjo nuo darbo interneto paslaugų teikėjo „Skaitmeninės komunikacijos“ įmonėje. Čia ilgai nedirbo ir greitai atsidūrė internetinių puslapių kūrimu užsiimančios kompanijos „Gaumina“ vadovo kėdėje. Vėliau keliai jį trumpam atvedė į naujienų portalą „Delfi“, bet netrukus imėsi naujo iššūkio – naujos įmonės „Idamas“ kūrimo (vėliau parduota). Šiandien tai yra viena didžiausių „Vieno langelio“ ir „E.Demokratijos“ projektų diegėja šalyje.

Galiausiai būdamas vos 25-erių metų, jis tapo naujos įmonės „EVP International“ bendrasavininku ir vadovu. Dabar šiai bendrovei atitenka daugiausia K.Noreikos laiko, tačiau paraleliai jis įkūrė asmeninę, kompaniją „N Technologies“, besikoncentruojančią į aplinkai draugiškas technologijas.

Elektroninių pinigų pionierius Lietuvoje

K.Noreika dažnai tituluojamas Lietuvos IT sektoriaus pionieriumi ir, pasak E.Žvirblio,  jį iš tikrųjų galima taip vadinti. Nuo jo ir jo komandos prasidėjo elektroninių pinigų revoliucija Lietuvoje. „Mokėjimai.lt“/„Paysera.lt“ yra pirmoji Lietuvoje licencijuota elektroninių pinigų sistema, neturinti analogų Lietuvoje. Ji suteikė progą elektroniniams pinigams tapti kasdienybe ir tiek fiziniams vartotojams, tiek verslui leido sumažinti transakcijų internetu kaštus.

„Paslauga realiai gali veikti bet kur: banko sąskaitų turime penkiolikoje šalių, apie keturiasdešimt bankų, iš jų  ir darome pervedimus į skirtingas šalis. Taip pat yra trys šalys, kur kaip tik vyksta distributorių pajungimas – Rusijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje“, – apibendrina K.Noreika,

Šiek tiek komiška tai, kad įmonei didžiausią pripažinimą atnešęs projektas išsivystė gana spontaniškai. Po kurio laiko jis tiesiog atsiskyrė nuo anksčiau startavusio „Gsms.lt“ projekto. „Gsms.lt“ buvo paleistas, kai trumposios žinutės buvo kur kas brangesnės, taigi norintiems masiškai siuntinėti žinutes, tai buvo puikus būdas sumažinti išlaidas. Šiandien šia paslauga daugiausia naudojasi kompanijos bei įstaigos, kurioms svarbu procesų automatizavimas.

„Tai yra atskiros interneto svetainės sujungimas su mūsų sistema. Pavyzdžiui, Santariškių klinikos nori priminti apie paciento registraciją, pranešti apie jos nukėlimą ir pan., tai siunčia per mus“, pateikia pavyzdį K.Noreika.

Vėliau pagalvota, o kodėl nepadarius, jog iš „Gsms.lt“ svetainės būtų galima siųsti trumpąsias žinutes ir į trumpuosius numerius. Technologiškai – kaip ir negalima, bet programiškai – kodėlgi ne. Padaryta taip, kad trumpuoju numeriu išsiuntus žinutę už kažkokią sumą, t. y. užsisakius paslaugą, pardavėjas (paslaugas teikianti svetainė) gautų  šią sumą ir paslauga būtų gauta.

„Šiaip operatorius tik tiesiogiai gavęs žinutę iš telefono (ilgojo numerio) gali iš vartotojo nuskaityti pinigus. Padarėme, kad būtų galima papildyti per banką, per „bank link“ paslaugą elektroninei prekybai. Vėliau keletas klientų paprašė, kad padarytumėme jiems trumpąjį numerį. Jie mums „atsiųstų“ klientą, kuris papildytų sąskaitą per banką, ir išsiųstų žinutę į jų projektą“, – pradžią nupasakoja K.Noreika.

Greitai, 2006 m., nuo „Gsms.lt“ buvo atskirta atskira paslauga, kuri ir tapo „Mokėjimai.lt“. Nors ši paslauga jau tobulinta keletą metų, sustoti neketinama. Paslauga jau yra, tačiau netolimoje ateityje sąskaitos turėtojams turėtų būti pasiūlyta dar daugiau atsiskaitymo galimybių.

K.Noreika atskleidžia, kad įmonė inovacijų iš išorės įmonė apskritai perka labai nedaug ir, ko reikia, kuria patys. Žinoma, jei tik apsimoka. Beje, jo atliktas asmeninis tyrimas parodė, jog, kai įmonėje dirbo apie 50 darbuotojų (dabar 65), vidutiniškai 55 proc. jų uždarbio sudarė darbas už naujų produktų, kurių dar nėra rinkoje, kūrimą ar tobulinimą bei plėtros lėšos.

Eksperimentai su darbuotojų vadyba

Pasak E.Žvirblio, pro šį žmogų nepastebėta nepraeis nei viena inovatyvi idėja ar projektas. Tai galioja ne tik projektams, bet ir įmonės kolektyvo vadybai. „EVP International“ daug su tuo eksperimentuota.

„Geras vadovavimas yra toks, kada reikiamu metu suderinami skirtingi vadovavimo ar sprendimo priėmimo stilius“, – įsitikinęs K.Noreika.

Jo paties vadovavimo stilius per keletą metų irgi stipriai keitėsi. „Daug eksperimentavome,  išbandėme įvairių dalykų. Net ir visišką demokratiją. Tada viskas buvo vykdoma visiškai atvirai, tačiau galiausiai žmonės nusprendė, kad toks būdas jiems nepriimtinas“, – prisimena vadovas.

Eksperimentai prasidėjo perskaičius Ricardo Semlerio knygą „Eretikas“, kurios idėjų pagrindu įmonėje buvo sukurta tokia terpė, kada visi darbuotojai galėjo dalyvauti priimant visus sprendimus (priimant, atleidžiant darbuotojus, skiriant motyvacinius įrankius ir t. t.). Tada kiekvienas galėjo žinoti, kiek uždirba kitas, balsuoti kokius darbus įmonė daro, kokius įmonės prioritetus nusistato ir pan. Kadangi darbuotojai galėjo spręsti dėl naujokų priėmimo ir atleidimo, su šia teise atėjo ir nelabai malonios pasekmės.

Kartą į dvi laisvas vietas tiko trys kandidatai, tad buvo nuspręsta priimti visus ir pažiūrėti, kuriems dviem per bandomąjį laikotarpį pasiseks geriau, o kurį teks atleisti. Visgi nutiko taip, kad per tą laiką visi taip susidraugavo, kad vieno naujoko atleidimas (nusprendus per slaptą balsavimą) darbuotojams buvo skausmingas. Po to sekė diskusija, ar tikrai verta visiems darbuotojams spręsti dėl tokių dalykų, ir galiausiai ši teisė perėjo iš darbuotojų sukurtai komisijai. Nepasiteisino ir tai, kad visi žinojo kitų atlyginimus. Dažnai tai suveikdavo kaip demotyvuojanti priežastis. Be to, tai atitraukdavo žmones nuo jų tiesioginių darbų.

Nors galiausiai tokios sistemos buvo atsisakyta, tai paliko ryškų pėdsaką įmonės kultūroje.

Tuo tarpu šiuo metu įmonė gyvena pagal „LEAN“ metodiką, kurios esmė nuolat tobulinti visus procesus įmonėje.

„Įmonė yra tarsi gyvas organizmas, taigi svarbūs skirtingų profesionalų informacijos mainai, – dėsto K.Noreika. – Kas antrą penktadienį dalis darbuotojų eina dirbti prie kitų žmonių, kurių veikla nėra tiesiogiai susijusi jų specialybe. Svarbu, kad matytų, ką daro jo kolega, žinotų, kur reikia kreiptis, pažintų gerąsias praktikas. Be to, iš šono į kito darbą pažvelgęs žmogus gali pateikti neblogų pasiūlymų.“

Socialiai atsakinga įmonė

K.Noreika save įvardija ekologijai prijaučiančiu žmogumi, laikančiu ją kone savo hobiu. Tai parodo ne tik tai, kad jis įkūrė ekologinių technologijų įmonę, bet ir tai, jog „EVP International“ irgi daug dėmesio skiriama ekologijai. Įmonės automobilių parkas sudarytas iš hibridinių automobilių, vieno į elektromobilį perdaryto hibrido, elektromobilio ir 18 km išvystančio elektrinio paspirtuko!  Žinoma, garaže įrengtos rozetės, kur galima pakrauti tokius automobilius.

Čia aktualus ir ekonominis aspektas. „Praktiškai ekologija visada susieta su finansiniu pagrįstumu. Galėtume nusipirkti ir labai daug kainuojantį visiškai elektra varomą „Tesla Motors“ automobilį, bet suprantame, kad tai niekada neatsipirktų“, – dėsto K.Noreika.

„EVP International“ galima dėti pliusą ir dėl paramos įvairiems projektams ar renginiams. Pavyzdžiui, ji remia M.K.Čiurlionio kultūros ir paveldo fondą, įvairius renginius, kartais prisideda prie tokių akcijų, kaip „Gelbėkit vaikus“ ir pan.

http://www.veidas.lt/k-noreika-megstu-pasiklausti-patarimo-pries-priimdamas-sprendima

Reklama

About vaivasapetkaite

Tai tam tikras asmeninis (tačiau viešai prieinamas) publikacijų archyvas. Bus džiugu, jeigu mano straipsniai dar kam nors pasirodys naudingi :)

Posted on liepos 16, 2014, in Ekonomika, Profiliai and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Parašykite komentarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: